Aktualności


Jak powstawał komiks "Mity i legendy nordyckie" - spotkanie online

Jak powstawał komiks "Mity i legendy nordyckie" - spotkanie online
Wojna Asów z Wanami. Ilustracja Carla Ehrenberga (1882). Źródło: domena publiczna.


W poniedziałek 28 lutego 2022 r. o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie online ukazujące kulisy powstania czwartej części komiksu z serii Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie. Tym razem opowiada on o wojnie dwóch dynastii bogów: Asów i Wanów. Gośćmi spotkania będą twórcy popularnej odsłony mitologii nordyckiej – rysownik Marek Mandziński oraz historyk dr Renata Drzymała-Leśniakiewicz. Organizatorem wydarzenia jest wydawca Niesamowitych Mitów i Legend Nordyckich oraz portal Utulę Thulę

Seria komiksów „Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie” jest wydawana od dwóch lat. Autorzy starają się jak najwierniej oddać ducha dzieła islandzkiego poety i historyka Snorriego Sturlusona (1179–1241), który jako pierwszy spisał mity skandynawskie w formie pieśni. Za równie ważną informację uznać należy fakt, że komiks skierowany jest do starszych, a nie najmłodszych odbiorców. Dlaczego? Opowieści o skandynawskich bogach pełne są wprawdzie magii, radości i ekscytujących przygód, ale też okrucieństwa i przemocy. 

Do tej pory ukazały się trzy tomy w polskiej i angielskiej wersji językowej. W marcu premierę będzie miała część czwarta traktująca o wojnie prowadzonej przez dwa rody bogów nordyckich: Asów i Wanów. Skandynawskie mity opowiadają głównie o pierwszej z wymienionych dynastii, której domeną jest władza i wojna. Do Asów należą m.in. Odyn, Thor czy Bragi. Sagi, w tym obie „Eddy”, raczej na marginesie wspominają o starszych Wanach, którzy sprawowali pieczę nad urodzajem i płodnością, a także zajmowali się potężną magią seiðr. Między oboma rodami doszło do konfliktu, którego zakończenie było jednak konieczne, by powstało idealne społeczeństwo, złożonego zarówno z władców i wojowników, jak i rolników. 

O wielkiej wojnie między Wanami i Asami oraz o tym jak się ona zakończyła dowiecie się z kolejnej części komiksu, którego twórcami są Marek Mandziński – rysownik oraz dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała, historyczka specjalizująca się w szeroko pojętej kulturze wikingów i Anglo-Sasów, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między dawnymi wierzeniami a chrześcijaństwem. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęciła swą ostatnią książkę zatytułowaną „Mitologia Północy a chrześcijaństwo. Funkcjonowanie wybranych elementów przedchrześcijańskich mitów w średniowiecznej kulturze chrześcijańskiej w świetle źródeł skandynawskich i anglosaskich” (2020). Interesuje się także mitologią porównawczą, europejskim folklorem i twórczością J. R. R. Tolkiena. Ponadto przetłumaczyła na język polski średniowieczne źródła islandzkie: „Sagę o Völsungach”, „Opowieść o Norna-Geście” oraz „Opowieść o Sörlim”, a także brała udział w pierwszym polskim tłumaczeniu Heimskringli Snorriego Sturlusona na język polski. Naszym czytelnikom znana jest z kilku artykułów opublikowanych na naszym portalu (Sigurd Zabójca Fafnira, O elfach i karłach we wczesnośredniowiecznej Europie północnej, Avalon – tajemnicza wyspa jabłoni i króla Artura), a także udziału w spotkaniu QnA z cyklu We wczesnym to było.

Dzięki takiej współpracy komiks nie tylko bawi, ale też uczy dostarczając wiedzy o mitologii skandynawskiej.

Podczas dzisiejszego spotkania możecie zadawać pytania, a także – uwaga ! – wygrać egzemplarze komiksu „Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie”. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy serdecznie !!!

 

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

 

 

 


Skandynawia
sagi
wydarzenie online
Renata Leśniakiewicz-Drzymała
popularyzacja
popkultura
mitologia

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00