Aktualności


O skandynawskich sagach online - Nordic Talking Festival

O skandynawskich sagach online - Nordic Talking Festival
Jedna ze stron rękopisu sagi islandzkiej "Flateyjarbók" (ok. 1390). Źródło: domena publiczna.


Już w nadchodzący piątek 6 maja 2022 r. o godz. 16.30 odbędzie się spotkanie online z prof. Jakubem Morawcem poświęcone sagom skandynawskim. Obędzie się ono w ramach piątej edycji Nordic Talking Festival, czyli najważniejszego wydarzenia organizowanego przez całoroczny projekt Nordic Talking, który skupia miłośników kultury krajów nordyckich. 

Nordic Talking to całoroczny projekt tworzony przez miłośników kultur dalekiej Pólnocy, a jego najważniejszym punktem jest Nordic Talking Festival będący swoistym skandynawskim świętem w Polsce. Do współpracy zapraszani są popularni Blogerzy, Youtuberzy, Instagramerzy, Influencerzy, a także nordyccy artyści, pisarze, ludzie ze świata nauki bądź po prostu ciekawe osobistości „nordyckiego świata”. W ramach festiwalu odbywają się warsztaty, prelekcje, panele dyskusyjne i spotkania autorskie. Głównym celem imprezy jest wymiana myśli, wspólnych wartości i kontaktów. 

Do tej pory odbyły się cztery edycje Nordic Talking Festival, a tegoroczna piąta odsłona będzie miała miejsce w Gdyni w dniach 28 -29 maja 2022 r. Program przedstawia się zachęcająco, co możecie sprawdzić na oficjalnej stronie festiwalu. Ale już w najbliższy piątek możecie wziąć udział w spotkaniu online z prof. Jakubem Morawcem, który wchodzi w skład zespołu projektu i pełni funkcję konsultanta merytorycznego.

Prof. Jakub Morawiec to postać znana dla miłośników dziejów i kultury Skandynawii, zwłaszcza okresu wczesnośredniowiecznego, ale też dla obserwatorów działalności naszego Muzeum – wielokrotnie mieliśmy przyjemność z nim współpracować. Jest on pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, dyrektorem Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich UŚ. W swych badaniach koncentruje się na dziejach Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej. W szczególny sposób interesuje się skaldami islandzkimi, ich poezją oraz sagami na ich temat. Jest autorem licznych artykułów, publikowanych w kraju i za granicą, m.in. „Vikings among the Slavs” (Wiedeń 2009), „Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej” (Kraków 2010), „Saga o Hallfredzie skaldzie kłopotliwym” (Wrocław 2011), „Między poezją a polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii XI wieku w świetle poezji ówczesnych skaldów” (Katowice 2016), „Norwegia. Początki państw” (Poznań 2017), "Dania. Początki państw (Poznań 2019). Prof. Jakub Morawiec gościł również w jednym z naszych spotkań online, a ostatnio w wydarzeniu online organizowanym przez czasopismo Archeologia żywa z cyklu Kontekst, w którym probował odpowiedzieć na pytanie Wolin Słowian czy wikingów?. Czy trzeba więcej, by Was jeszcze bardziej zachęcić? 

Wystarczy zajrzeć na stronę piątkowego wydarzenia na Facebooku.

Zapraszamy serdecznie !!!

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


Skandynawia
Jakub Morawiec
sagi
wydarzenie online

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00