Aktualności


Słowianie i Skandynawowie w epoce wikingów - spotkanie z dr. Leszkiem Gardełą

Słowianie i Skandynawowie w epoce wikingów - spotkanie z dr. Leszkiem Gardełą
Źródło: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie


W środę 19 kwietnia 2023 r. o godzinie 15.00 w budynku Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie wykład dr. Leszka Gardeły poświęcony interakcjom słowiańsko-skandynawskim w epoce wikingów. 

Dr Leszek Gardeła jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie archeologii, habilitantem na Ludwig-Maximilians Universität w Monachium oraz pracownikiem naukowy Nationalmuseet (Duńskiego Muzeum Narodowego). Rozprawę doktorską obronił w 2012 r. na Uniwersytecie Aberdeen w Szkocji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w wieloaspektowych badaniach nad epoką wikingów, których owocem są książki i artykuły na temat praktyk magicznych, biżuterii, uzbrojenia, zwyczajów pogrzebowych czy kontaktów słowiańsko-skandynawskich we wczesnym średniowieczu. Prowadził badania w Finlandii, Niemczech, Irlandii, Islandii, Polsce, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i na Wyspie Man. Jest autorem pięciu monografii: “Scandinavian Amulets in Viking Age Poland (2014), “(Magic) Staffs in the Viking Age” (2016), “Bad Death in the Early Middle Ages: Atypical Burials from Poland in a Comparative Perspective” (2017), “Magia, kobiety i śmierć w świecie wikingów” (2019), “Women and Weapons in the Viking World: Amazons of the North” (2021) i ponad stu pięćdziesięciu artykułów wydanych w wiodących czasopismach naukowych i pracach zbiorowych. Był również gościem jednego z naszych QnA z cyklu “We wczesnym to było …”.

Tym razem macie okazję wysłuchać wykładu dr. Leszka Gardeły stacjonarnie w środę 19 kwietnia 2023 r. w budynku w budynku Wydziału Archeologii UW, w sali 2.12. Szczegóły znajdzieciena stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapraszamy serdecznie!

Źródło: Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

______________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

 

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


Skandynawia
archeologia
Słowianie
kontakty dalekosiężne
popularyzacja
biżuteria
Leszek Gardeła
wydarzenia stacjonarne

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00