Aktualności


W świecie wyobrażeń dawnych Słowian - spotkanie z dr. Michałem Łuczyńskim

W świecie wyobrażeń dawnych Słowian - spotkanie z dr. Michałem Łuczyńskim
Rusałki. Obraz współczesnego malarza Andreija Szyszkina (2015). Źródło: domena publiczna.


W najbliższy czwartek 25 maja 2023 r. dr Michał Łuczyński wygłosi wykład stacjonarny o świecie wyobrażeń dawnych Słowian. Odbędzie się on w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. 

Dr Michał Łuczyński jest nauczycielem i bibliotekarzem w jednej z wawerskich szkół, ale również badaczem mitologii słowiańskiej. W 2016 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy pt. „Teonimia słowiańska. Analiza formalna i semantyczna” napisanej pod kierunkiem dr hab. Norberta Ostrowskiego. Autor podjął w niej kwestie etymologii oraz formalnej i semantycznej klasyfikacji nazw mitologicznych poświadczonych w najstarszych źródłach pisanych dotyczących wierzeń pogańskich Słowian (czyli dzieł m. in. Saxo Grammatyka, Helmolda, Jana Długosza). Głównym jednak celem była interpretacja etymologiczna i semantyczna nazw bóstw słowiańskich wymienianych w pracach Aleksandra Brücknera (1856-1939).

Dzięki aplikacji odpowiedniej metodologii i rewizji dotychczasowej literatury Michał Łuczyński opowiedział się za poglądami tego polskiego slawisty, historyka literatury i kultury polskiej, w których wyprowadzał on nazwy słowiańskie z języków słowiańskich. Co więcej – zwalczał teorię o zapożyczeniach w słowiańskim słownictwie religijnym (np. irańskich), stąd jego interpretacje poddawano ostrej krytyce, a nawet ignorowano. Tymczasem w opinii Michała Łuczyńskiego Aleksander Brückner reprezentował w pełni nowoczesne podejście do analizy etymologicznej. Wyniki badań Michała Łuczyńskiego nie potwierdzają hipotezy o zapożyczeniu z irańskiego lub innych języków teonimów słowiańskich; jego zdaniem zarówno Chors, jak i Simargl (lub raczej Sim i Rgieł) i inne nazwy dotychczas uważane dotąd za iranizmy (np. Stribog, Dażbog) mają etymologię słowiańską.

Zainteresowania badawcze dr. Michała Łuczyńskiego obejmują problematykę wierzeń przedchrześcijańskich Słowian, folklor i demonologię, nazewnictwo historyczne i gwarowe. Wydał dwie książki „Bogowie dawnych Słowian. Studium onomastyczne” (2020) oraz „Mity Słowian. Śladami świętych opowieści przodków” (2022). Poza tym jest autorem ponad 60 artykułów naukowych i popularnonaukowych, aktywnym uczestnikiem wielu konferencji, w tym organizowanych przez nasze Muzeum: PrzedPolska. Ziemie polskie w czasach plemiennych i Wielka Lechia – wielka ściema. Pełni również funkcję konsultanta merytorycznego Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu. 

Podczas czwartkowego spotkania dr Michał Łuczyński będzie mówił oczywiście o mitologii Słowian i ich wyobrażeniach na temat świata i człowieka. Spróbuje odpowiedzieć na tradycyjne pytanie w co wierzyli nasi przodkowie, ale też na niecodzienne, jak np. co, gdyby bohaterowie mitologii słowiańskiej stali się superbohaterami współczesnych superprodukcji filmowych? Zapowiada się zatem bardzo interesująco i intrygująco.

Zapraszamy dnia 25 maja o godz. 18.30 do Wawerskiego Centrum Kultury przy ul. Żagańskiej 1a. Wstęp wolny. 

Szczegóły znajdziecie na stronie wyadzenia na Facebooku

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).

 


Słowianie
popularyzacja
mitologia
językoznawstwo
wydarzenia stacjonarne
Michał Łuczyński

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00