Aktualności
Archeologia bizantyńskiej cywilizacji - seminarium online część I

Od 26 do 29 lutego 2024 r. odbędzie pierwsza z trzech części międzynarodowego Seminarium pt. "ABC DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO. ARCHEOLOGIA BIZANTYŃSKIEJ CYWILIZACJI // ABC OF EUROPEAN HERITAGE. ARCHAEOLOGY OF THE BYZANTINE COMMONWEALTH". Organizatorami spotkań są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Leibniz Instytut Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO) z Lipska w Niemczech.
Głównym celem seminarium jest przedstawienie panoramy dziejów krajów prawosławnych w wiekach średnich widzianych przez pryzmat wybranych aspektów historii, historii sztuki oraz archeologii. Wykłady wygłosi kilkudziesięciu renomowanych badaczy z Europy oraz USA, a całe wydarzenie odbędzie się w trzech blokach czasowych:
1. 26–29 lutego 2024 r.
2. 13–16 maja 2024 r.
3. 10–13 czerwca 2024 r.
Podczas pierwszego lutowego spotkania zostaną wygłoszone referaty wprowadzające w dzieje, historię sztuki oraz archeologię Bizancjum i ich sąsiadów. Kolejne odsłony wydarzenia poświęcone zostaną wybranym regionom Morza Śródziemnego (Cypr, Sycylia, południowe Włochy), Bałkanów (Bułgaria, Serbia) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (Węgry), Europy wschodniej (Ruś, Litwa) oraz Kaukazu. Omówione zostaną również problemy etnicznej interpretacji zabytków archeologicznych oraz powstawania średniowiecznych tożsamości. Organizatorzy już teraz pragną podziękować Referentom za wyrażenie zgody i chęci uczestniczenia w seminarium, a także przygotowanie wykładów.
Seminarium odbędzie się wyłącznie online za pośrednictwem platformy Zoom, a referaty będą tłumaczone symultanicznie, a więc dostępne w wersjach: angielskiej, polskiej i ukraińskiej.
Środki finansowe pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt: Ex oriente lux – modernizacja i umiędzynarodowienie badań nad dziedzictwem Polski wschodniej (nr NdS/543907/2021/202) oraz z budżetu GWZO w Lipsku. Kierownikiem wspomnianego projektu jest prof. Marcin Wołoszyn, archeolog i historyk, który specjalizuje się badaniach relacji Europy Środkowej z Cesarstwem Bizantyńskim i Rusią Kijowską (VI-XIII w.). Pan Profesor był też gościem jednego z odcinków naszego QnA z cyklu „We wczesnym to było…”, podczas którego odpowiadał na Wasze pytania dotyczące Grodów Czerwieńskich i pogranicza polsko-ruskiego.
Na całością organizacji seminarium czuwa zespół "Grody Czerwieńskie, którego działalność możecie śledzić na fanpage’u na Facebooku, też tu też znajdziecie szczegółowy program seminarium.
Gorąco zapraszamy na arcyciekawe wydarzenie, a Organizatorom gratulujemy wspaniałej inicjatywy!
Przygotowano na podstawie tekstu dostarczonego przez zespół "Grody Czerwieńskie"
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl