Aktualności
Archeologia bizantyńskiej cywilizacji - seminarium online część III

W dniach 10-13 czerwca 2024 r. odbędzie się trzecie spotkanie międzynarodowego seminarium „ABC DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO. ARCHEOLOGIA BIZANTYŃSKIEJ CYWILIZACJI // ABC OF EUROPEAN HERITAGE. ARCHAEOLOGY OF THE BYZANTINE COMMONWEALTH”. Organizatorami spotkań są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Leibniz Instytut Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO) z siedzibą w Lipsku.
Głównym celem seminarium jest przedstawienie panoramy dziejów krajów prawosławnych w wiekach średnich widzianych przez pryzmat wybranych aspektów historii, historii sztuki oraz archeologii. Wykłady wygłosi kilkudziesięciu renomowanych badaczy z Europy oraz USA, a całe wydarzenie odbywa się w trzech blokach czasowych:
1. 26-29 lutego 2024 r.
2. 13-16 maja 2024 r.
3. 10-13 czerwca 2024 r.
O pierwszych dwóch spotkaniach pisaliśmy już na naszych łamach. Teraz zbliżają się ostatnie z nich. Tym razem w czasie wydarzenia będziemy mieli okazję wysłuchać wystąpień skupiających się na państwach, na które Cesarstwo Bizantyńskie wywarło bezpośredni wpływ. Podczas pierwszego dnia seminarium badacze przedstawią problematykę relacji Konstantynopola z populacjami, które w różny sposób weszły w kontakt z Cesarstwem. Ten dzień przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom wojowniczych ludów średniowiecznej Europy. Będziemy mogli posłuchać m.in. o sławnej cesarskiej drużynie Waregów, Węgrach czy Normanach w Italii. A także o tym, jaką politykę wobec „Scytów”, jak nazywano wspólnie wszystkie wędrowne plemiona ze stepów nadczarnomorskich, rekomendował prowadzić cesarz Konstantyn VII Porfirogeneta w podręczniku swojego autorstwa.
Następnego dnia badacze przeniosą nas do średniowiecznej Serbii i Czech, które poznamy w wielowątkowych prezentacjach. Szczególnie ciekawie zapowiada się wystąpienie Olgi Špehar, która poruszy temat funkcjonowania miasta Justyniana Prima. Historia tego miejsca była wyjątkowo krótka. Założył je cesarz Justynian I w 535 r. n.e. w pobliżu miejsca, w którym się urodził. Znajdowała się tam siedziba arcybiskupa i władz administracyjnych prowincji. Jednak już w około 615 r. miasto opustoszało, zniszczone w wyniku najazdów Słowian. Nigdy go nie odbudowano.
Kolejnego dnia prześledzimy historię powstawania i chrystianizacji średniowiecznej Bułgarii i jej miejsca w ramach Bizantyńskiej Wspólnoty Narodów. Zakończymy zaś wystąpieniem Stefana Albrechta na temat Krymu, najdalej na północ wysuniętego przyczółku Cesarstwa Bizantyńskiego.
Ostatni dzień będzie skupiony na jeszcze bardziej odległych i egzotycznych rubieżach Cesarstwa. Na uwagę zasługują wystąpienia związane z nowoczesnymi badaniami cyfrowymi Kyrylo Myzigina, Cécila Morrisson i Christosa Malatrasa. Ze względu na tematykę bliską piszącemu te słowa, szczególne zainteresowanie budzi wysłuchanie Sandro Nikolaishvilego, który przedstawi związki Gruzji z Bizancjum. Serię spotkań zakończy natomiast prelekcja Claudii Rapp podsumowującej nowe perspektywy badawcze stojące przed bizantynologami.
Seminarium odbędzie się wyłącznie online – za pośrednictwem platformy Zoom, a referaty będą tłumaczone symultanicznie i dostępne w wersjach: angielskiej, polskiej i ukraińskiej.
Środki finansowe pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt: Ex oriente lux – modernizacja i umiędzynarodowienie badań nad dziedzictwem Polski wschodniej (nr NdS/543907/2021/202) oraz z budżetu GWZO w Lipsku. Kierownikiem wspomnianego projektu jest prof. Marcin Wołoszyn, archeolog i historyk, który specjalizuje się badaniach relacji Europy Środkowej z Cesarstwem Bizantyńskim i Rusią Kijowską (VI-XIII w.). Pan Profesor był też gościem jednego z odcinków naszego QnA z cyklu „We wczesnym to było…”, podczas którego odpowiadał na Wasze pytania dotyczące Grodów Czerwieńskich.
Na całością organizacji Seminarium czuwa zespół Grody Czerwieńskie, którego działalność możecie śledzić na fanpage’u na Facebooku. Tam też znajdziecie szczegółowy program wydarzenia oraz link do wydarzenia.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl