Aktualności


Emir Soldanos w "De administrando imperio" - wykład online prof. Aleksandra Paronia

Emir Soldanos w "De administrando imperio" - wykład online prof. Aleksandra Paronia

W środę 17 lipca 2024 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie online z cyklu Історичний вебінар\Historical webinar, którego gościem będzie kolejny raz prof. Aleksander Paroń, pracownik wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wygłosi on wykład zatytułowany „Opowieści parenetyczne w De administrando imperio: emir Soldanos”.

„De administrando imperio”, czyli „O zarządzaniu państwem”, to dzieło pióra Konstantyna VII Porfirogenety, cesarza bizantyńskiego z dynastii macedońskiej. Panował on w latach 945-959 i znany był (i jest dotąd) ze swej działalności oświatowej i naukowej. Co więcej nie tylko ją organizował, ale też sam znany jest jako naukowiec i pisarz – przypisuje mu się autorstwo wielu prac, w tym właśnie „De administrando imprerio”. Dzieło ukończone zostało w latach 951/952, a Konstantyn dedykował je swemu czternastoletniemu synowi Romanowi. Składa się z czterech części liczących razem 53 rozdziały, które zawierają m. in. cenne informacje o Słowianach. 

Podczas środowego wykładu prof. Aleksander Paroń skupi się na 29 rozdziale tego dzieła, który zawiera historię muzułmańskiego emira Soldanosa (arab. Saudan). Opowieść o nim oparta jest na kanwie historycznej, choć zawiera także wątki apokryficzne i anegdotyczne, których wiarygodność budzi wśród badaczy wątpliwości. Głównym tematem wykładu, oprócz prezentacji i interpretacji historii Soldanosa, będzie próba wyjaśnienia przyczyn i celu, dla których Konstantyn VII włączył ową opowieść do swego dzieła. Odpowiedź na te pytania pozwala także nieco lepiej zrozumieć naturę samego „De administrando imperio”.

W kręgu zainteresowań badawczych prof. Aleksandra Paronia, historyka i filologa klasycznego, mieszczą się relacje polityczne i kulturowe między społecznościami koczowniczymi a rolniczymi na obszarze Eurazji w starożytności i średniowieczu, obraz nomady w źródłach pisanych, ale również bitwa pod Legnicą w 1241 r. i pamięć o niej oraz procesy osadnicze w państwie Piastów. Jest on autorem książki o Pieczyngach oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, również i jednego opublikowanego na naszym portalu (o wszach!). Profesor był też dwukrotnie gościem organizowanych przez nas spotkań online z cyklu „We wczesnym to było …”, gdzie wspominał, że pracuje nad polskim przekładem „De administrando imperio”. Dodamy od siebie – wreszcie! Bo dotychczasowe zaledwie fragmentaryczne tłumaczenia są bez wątpienia niewystarczające. Czekamy z niecierpliwością!

Udział w wydarzeniu będzie możliwy za pomocą platformy zoom, szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapraszamy serdecznie!

________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Pracuje w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).

 


historiografia
Bizancjum
źródła pisane
wydarzenie online
Aleksander Paroń
cywilizacja bizantyńska
Konstantyn VII Porfirogeneta

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00