Aktualności
Pierwsi Słowianie na Łużycach - spotkanie online
_01.jpg)
W czwartek 25 marca 2021 r. o godz. 20.00 odbyło się kolejne spotkanie online w ramach cyklu KONTEKST, którego tematem byli tym razem „Pierwsi Słowianie na Łużycach”. Organizatorami wydarzenia są: periodyki Archeologia Żywa i Odkrywca oraz Polsko-niemiecki Projekt Współpracy 1000 lat wspólnego dziedzictwa kulturowego Górnych Łużyc.
Gośćmi spotkania byli: dr Krzysztof Fokt, historyk i archeolog, pracownik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat zajmujący się zagadnieniem osadnictwa na Górnych Łużycach, oraz dr Paweł Konczewski, archeolog i redaktor naczelny czasopisma „Archeologia żywa”. Obaj oni mają wiele wspólnego z Łużycami, krainą historyczno-geograficzną położoną między rzekami Kwisą i Łabą, a podzieloną obecnie między Niemcy i Polskę.
Przez wieki Łużyce pozostawały poza główną areną wydarzeń historycznych. Kojarzy się je najczęściej z podbojami Bolesława Chrobrego. Tymczasem już w VII w. obszar Łużyc wchodził w skład najstarszego państwa zachodniosłowiańskiego utworzonego przez frankijskiego kupca Samona; zaś w IX w. tereny te zostały włączone do Państwa Wielkomorawskiego.
Tematyka spotkania objęła przede wszystkim wczesnośredniowieczne osadnictwo słowiańskie na terenie Łużyc, będziecie więc mogli posłuchać o potężnych grodziskach, świeckich osadach, zapomnianych kurhanach, świętych górach czy nowoodkrytych skarbach.
W spotkaniu o pierwszych Słowianach na Łużycach można było uczestniczyć bezpośrednio poprzez Facebook Live, zaraz po naszym Q&A z prof. Piotrem Boroniem o wędrówkach Słowian południowych.
Jeśli zapomnieliście, oglądaliście w tym czasie mecz Polska-Węgry lub z jeszcze innych powodów nie uczestniczyliście w tym ciekawym wydarzeniu, macie szansę to nadrobić zagladając na Youtube.
Zapraszamy serdecznie !!!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl