Aktualności


Tysiąc lat Hrómunda na północ - wykład online

Tysiąc lat Hrómunda na północ - wykład online
Islandia. Mapa Abrahama Orteliusa z 1590 r. Źródło:domena publiczna.


W czwartek 29 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00 odbędzie się wykład online „Tysiąc lat Hrómunda na północy: od średniowiecznego prosimetrum do viking metalu”, który wygłosi dr Katarzyna Anna Kapitan. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 

Wykład poświęcony będzie najnowszym wynikom badań nad legendarną sagą o Hrómundzie synu Gripa („Hrómundar saga Gripssonar”), której oryginalna wersja nie zachowała się. Pod wspomnianym tytułem znana jest jedynie z opisu wesela, które odbyło się na farmie Reykhólar na Islandii w roku 1119, podczas którego  recytacja sagi dostarczyć miała rozrywki gościom weselnym. Opis ten znajduje się w „Þorgils saga ok Hafliða”, jednej z części „Sturlunga Saga”, zwanej często w skrócie „Sturlunga”, która jest zbiorem sag z XII i XIII w. różnych autorów, zebranych ok. 1300 r. Stanowi ona źródło do historii Islandii w epoce rządów potężnej rodziny Sturlungów. Zatem zapis w „Sturlunga Saga” jest jedynym świadectwem istnienia sagi o Hrómundzie.

O tym w jaki sposób ta zagubiona saga przetrwała do naszych czasów oraz jak jedna z jej adaptacji posłużyła jako inspiracja dla farerskiego zespołu viking metalowego Týr dowiecie się z wykładu, na który serdecznie zapraszamy. 

Dr Katarzyna Anna Kapitan jest pracownikiem naukowym w Muzeum Historii Narodowej na Zamku Frederiksborg w Danii, gdzie prowadzi badania w ramach stypendium naukowego Jej Wysokości Królowej Danii Małgorzaty II przyznanego na wybitny projekt badawczy nad recepcją literatury staronordyjskiej w Danii i Islandii. Obecnie prowadzi badania nad rolą literatury staronordyjskiej we wczesnonowożytnej historiografii duńskiej w ramach projektu zatytułowanego „Writing (Hi)stories”. Jest on finansowany przez fundację Carlsberga i realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym Islandii oraz Uniwersytetem Islandii.

Dr Katarzyna Anna Kapitan jest również wizytującym pracownikiem naukowym w Instytucie Arniego Magnussona na Uniwersytecie w Kopenhadze, gdzie zdobyła stopień naukowy doktora w zakresie filologii nordyjskiej na podstawie pracy o sadze o Hrómundzie. We wrześniu tego roku badaczka rozpocznie swój nowy projekt badawczy „Virtual Library of Torfæus” na Uniwersytecie Oxfordzkim. Bardziej zainteresowanych dokonaniami pani doktor odsyłamy do jej strony na portalu academia.edu, na którym można oddać się lekturze artykułów jej autorstwa.

Wykład odbędzie się zdalnie poprzez aplikację MS Teams. Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wydarzeniu zapraszamy do kontaktu: cbns@us.edu.pl. Więcej informacji znajdziecie także na stronie wydarzenia na Facebook.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


Skandynawia
historiografia
źródła pisane
sagi
wydarzenie online

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00