Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:
.jpg)
Aktualności
Największy skarb złotych monet znaleziony w Anglii
W ciągu ostatnich lat na jednym z pól w hrabstwie Norfolk na wschodnim wybrzeżu Wysp Brytyjskich detektoryści natrafiali na złote monety oraz inne przedmioty wykonane z tego szlachetnego kruszcu. Dopiero teraz okazało się, że stanowiły one jeden skarb ukryty na przełomie VI i VII stulecia.
.jpg)
Artykuły
Avalon – tajemnicza wyspa jabłoni i króla Artura
Odkąd na początku XII w. wspomniał o nim Geoffrey z Monmouth, na stałe zadomowił się w europejskiej tradycji legendarnej. Szukano go w Anglii, Walii, Szkocji, we Francji, na Sycylii, a nawet w Indiach. Choć motyw Avalonuceltycki raj lub kraina zmarłych (wyspa na mitycznym Oceanie Zachodnim), zwana inaczej Ziemią Kobiet, Wyspą Jabłek lub Wyspą Jabłoni. wyrósł na gruncie przedchrześcijańskich celtyckich wierzeń dotyczących zaświatów, dziś łączony jest przede wszystkim ze schrystianizowanym cyklem o królu Arturze i Świętym Graalu.

Aktualności
Wykład online prof. Leszka Pawła Słupeckiego
W poniedziałek 29 listopada 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się wykład online pt.: „Od kultu bogini Kybele po Raj Mahometa. Zapożyczone elementy w mitologii i mitografii staroskandynawskiej”, który wygłosi prof. dr hab. Leszek Paweł Słupecki.
.jpg)
Aktualności
Seminarium online 'GERMANIA SLAVICA versus POLONIA RUTHENICA '
W dniach 22-25 listopada 2021 r. odbędzie się międzynarodowe Seminarium w ramach tzw. szkoły letniej pt. „GERMANIA SLAVICA versus POLONIA RUTHENICA w kontekście średniowiecznej europeizacji”.
.jpg)
Aktualności
Kiedy wikingowie dotarli do Ameryki? Dokładnie 1000 lat temu!
To jeszcze nie koniec sensacji naukowych związanych z odkryciem Ameryki przez wikingów we wczesnym średniowieczu. Całkiem niedawno donosiliśmy o potwierdzeniu tego, co większość naukowców podejrzewała od dawna, a mianowicie, że słynna mapa Winlandii to fałszerstwo.
.jpg)
Aktualności
Konferencja online o kulcie świętych
W dniach od 8 do 9 listopada 2021 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „The Cult of Saints and Legitimization of Elite Power in East Central Europe and Scandinavia until 1300”.
.jpg)
Aktualności
Konferencja online o wczesnośredniowiecznym garncarstwie w Polsce
W dniach od 27 do 28 października 2021 r. odbędzie się konferencja „Stan i potrzeby badań nad wczesnośredniowiecznym garncarstwem w Polsce", której organizatorem jest Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie.

Aktualności
Niezwykle luksusowe przedmioty odkryto na cmentarzysku alemańskim w Bawarii
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rejon południowej Bawarii stał prawdziwym rajem dla archeologów, którzy mieli okazję prowadzić badania na cmentarzysku alemańskim z VI w. Odkryli oni nie tylko szczątki pary kochanków trzymających się za ręce, ale i cenne przedmioty o rzadko spotykanych analogiach.
.jpg)
Artykuły
Purpurowe szaty, dyplomacja oraz afera, czyli o pewnej misji do Konstantynopola
Niewiele jest tekstów z X wieku, które zyskały tak dużą popularność jak relacja z misji dyplomatycznej do Konstantynopola zleconej przez Ottona I, cesarza rzymskiego i króla państwa wschodniofrankijskiego Liudprandowi z Cremony. Wysłano go w 968 r. do stolicy Cesarstwa Wschodniorzymskiego, czyli Bizancjum, aby zdobył dla Ottona II rękę córki tamtejszego cesarza Nicefora II Fokasa.

Aktualności
Sensacja goni sensację. Następne spektakularne znaleziska w Trójcy-Zawichoście
Miesiąc temu informowaliśmy o odkryciu wyjątkowej ołowianej bulli książęcej, na którą natrafiono na terenie dawnej wsi Trójca. Teraz dołączył do nich numizmatyk, a to dlatego, że w Trójcy-Zawichoście znaleziono skarb zawierający 1880 monet piastowskich (!). A wszystko wskazuje na to, że nie jest on jedyny!
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl