Aktualności


Aktualności

Kobieca biżuteria u Słowian znad Bałtyku - wydarzenie online
28.11.2022

Kobieca biżuteria u Słowian znad Bałtyku - wydarzenie online

W czwartek 15 grudnia 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez Archeologię Żywą. Tym razem gościem będzie Karolina Czonstke-Świątkowska, pracownik Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się we wczesnym średniowieczu.

Zmarł prof. Andrzej Marek Wyrwa
22.11.2022

Zmarł prof. Andrzej Marek Wyrwa

W czwartek 17 listopada 2022 r. w wieku 67 lat zmarł prof. Andrzej Marek Wyrwa, historyk i archeolog specjalizujący się w dziejach wczesnego średniowiecza, kulturze materialnej wczesnośredniowiecznej Polski zwłaszcza zakonu cysterskiego. Od wielu lat pełnił funkcję dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Wręczenie medali Lux et laus
18.11.2022

Wręczenie medali Lux et laus

W poniedziałek 14 listopada 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia medalu „Lux et laus”, który przyznawany jest przez Stały Komitet Mediewistów Polskich za wybitne osiągnięcia w badaniach nad średniowieczem. Odznaczeniem udekorowani zostali prof. Hanna Kóčka-Krenz i dr Franciszek Sikora.

Tolkien and Old Norse - wykład online
16.11.2022

Tolkien and Old Norse - wykład online

W środę 16 listopada 2022 r. o godzinie 17.00 dr Tom Birkett z University College Cork wygłosi w języku angielskim wykład online poświęcony J. R. R. Tolkienowi i językowi staronordyckiemu. Organizatorem wydarzenia jest .

"Bizantyjskie Pompeje" - dzielnica biznesowa w Efezie
10.11.2022

"Bizantyjskie Pompeje" - dzielnica biznesowa w Efezie

Podczas tegorocznych prac archeologicznych w Efezie w Turcji badacze z Austriackiej
Akademii Nauk (Österreichische Akademie der Wissenschaften, ÖAW) odsłonili fragment świetnie zachowanej dzielnicy, którą śmiało nazwać można biznesową. W okresie wczesnobizantyjskim prosperowały tu bowiem sklepy i warsztaty rzemieślnicze. W początkach VII w. zostały nagle zniszczone, co rzuca nowe światło na dzieje tego ważnego wtedy centrum handlowego.

Złote i nieskromne. Głowica miecza ze Szkocji
02.11.2022

Złote i nieskromne. Głowica miecza ze Szkocji

Zbiory Narodowego Muzeum Szkocji w Edynburgu powiększyły się o niezwykłą - bo złotą! - głowicę miecza z początków wczesnego średniowiecza. O wyjątkowości zabytku przesądza jednak nie tylko materiał, ale i sposób jego wykonania. To pierwsze tego rodzaju znalezisko na Wyspach Brytyjskich.

Tajemnice Puszczy Białowieskiej
31.10.2022

Tajemnice Puszczy Białowieskiej

Dzięki zastosowaniu nowatorskich metod badawczych na obszarze Puszczy Białowieskiej archeologom z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie udało się odkryć prawie 600 kurhanów, blisko 800 innych kopców i wiele innych pozostałości działalności człowieka od pradziejów po II wojnę światową. To efekt pięcioletnich prac prowadzonych w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Usłyszeć średniowiecze - śpiew zamknięty w murach katedr
27.10.2022

Usłyszeć średniowiecze - śpiew zamknięty w murach katedr

W najbliższe dwie niedziele warto wybrać się do katedry gnieźnieńskiej i poznańskiej, by sprawdzić na własne uszy czy można usłyszeć średniowiecze. „Usłyszeć średniowiecze – śpiew zamknięty w murach katedr” to cykl dwóch koncertów odbywających się w ramach stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

44 złote monety ukryte w murze - odkrycie w Izraelu
24.10.2022

44 złote monety ukryte w murze - odkrycie w Izraelu

Izraelski Urząd Starożytności (Israel Antiquities Authority, IAA) powiadomił o odkryciu skarbu złotych monet bizantyjskich, które zostały ukryte w VII w. w murze w Banjas tuż obok Wzgórz Golan. Znalezisko rzuca nowe i dość dramatyczne światło na podbój tych obszarów przez muzułmanów.

Sąsiedzi pałacu kalifów - odkrycia nad Jeziorem Galilejskim
17.10.2022

Sąsiedzi pałacu kalifów - odkrycia nad Jeziorem Galilejskim

Po przerwie związanej z epidemią Covid-19 archeolodzy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji (JGU) powrócili do badań kompleksu pałacowego Umajjadów nad Jeziorem Galilejskim na terenie dzisiejszego Izraela. Najnowsze odkrycia wskazują, że dynastia kalifów nie wybudowała swej siedziby na surowym korzeniu, a co więcej – współegzystowała z chrześcijańskimi lub żydowskimi mieszkańcami sąsiadującej osady.

poprzednia 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 24 następna

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00