Aktualności
Aktualności
.jpg)
25.08.2021
Odkrycie "zaginionego" klasztoru związanego z Cynethryth - najpotężniejszą królową anglosaską
W niewielkiej wsi Cookham, położonej zaledwie 40 km na zachód od centrum Londynu, archeolodzy z University of Reading natrafili na pozostałości anglosaskiego klasztoru z VIII w. Odkrycie samo w sobie uznać trzeba za przełomowe, ale jego rangę wzmacnia umocowane w źródłach pisanych podejrzenie, że klasztor stał się miejscem spoczynku jednej z najpotężniejszych w dziejach Wielkiej Brytanii kobiet – królowej Cynethryth.
.jpg)
23.08.2021
Ostatni akord urbanistyki bizantyjskiej w Afryce - polskie badania w Egipcie
Najnowsze badania archeologiczne prowadzone w północnym Egipcie ujawniły nieznaną dotychczas część ośrodka utożsamianego ze starożytnym miastem Mareą. Odkrycia dokonali polscy archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego (UW).
.jpg)
20.08.2021
Marek Piekarczyk jako Bolesław III Krzywousty, czyli "Na Kołobrzeg!"
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania pierwszej z cyklu piosenek „Piast Superstars”– „Na Kołobrzeg !” Dzięki temu dowiecie się po co Bolesław III Krzywousty wyprawiał się na Pomorze. W rolę polskiego księcia wcielił się Marek Piekarczyk - Wokalista, a teledysk nakręcono na plaży w Kołobrzegu.
.jpg)
18.08.2021
Kobieta czy mężczyzna? Nowa interpretacja słynnego grobu z Suontaka w Finlandii
Ponad pięćdziesiąt lat temu w południowej Finlandii odkryto przypadkowo grób szkieletowy, którego zawartość, a tym samym jego interpretacja, przez następne dziesięciolecia wzbudzały wśród archeologów liczne spory i kontrowersje. Dopiero ostatnie szczegółowe badania korzystające z nowszych osiągnięć naukowych pozwoliły stworzyć nowe wyjaśnienie tego niecodziennego pochówku sprzed tysiąca lat.

12.08.2021
Co można znaleźć na strychu? Egzotyczne odkrycie w Biłgoraju
W drugiej połowie 2020 roku do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przekazano kilkanaście fragmentów rozbitego naczynia, które wstępnie zidentyfikowano jako wytwór sztuki ludowej. Dopiero gdy do jego rekonstrukcji przystąpił archeolog Konrad Grochecki, okazało się, że do zasobów muzeum trafił unikatowy w skali europejskiej eksponat: naczynie prekolumbijskiej kultury Chimú.
%20(3).png)
06.08.2021
Kolejne odkrycie wczesnośredniowiecznego skarbu srebrnego na Wyspie Man
.jpg)
03.08.2021
Jedyny taki nóż z ziem polskich - wyjątkowe odkrycie w Pasymiu
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Pasymiu na Pojezierzu Mazurskim odkryto niezwykły nóż. Znalezisko niby niepozorne (mieści się w dłoni!), ale już obwołano je jednym z najbardziej intrygujących odkryć dokonanych na tym stanowisku. Sami badacze nie mieli początkowo pojęcia z czym mają do czynienia.

28.07.2021
Spektakularne odkrycie wczesnośredniowiecznej kolczugi w Krośnie Odrzańskim
Dnia 23 czerwca 2021 r. pasjonat Łukasz Dudzic wraz z grupą wolontariuszy ze Stowarzyszenia 515 prowadziła obserwacje terenowe w ramach monitoringu rzeki Odry na obszarze inwestycji związanej z zabezpieczeniem Krosna Odrzańskiego przed powodzią. W ich trakcie dokonali oni niezwykłego odkrycia kilku sporych fragmentów kolczugi żelaznej.
%20(2).jpg)
30.07.2021
Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy- wystawa w Świdnicy
Od 30 lipca do 22 września 2021 r. zapraszamy na wystawę czasową poświęconą jednemu z najbardziej tajemniczych ludów zamieszkujących dawniej, w tym i we wczesnym średniowieczu, obszary objęte granicami współczesnej Polski. Organizatorem jest Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy w województwie lubuskim.
%20(2).jpg)
19.07.2021
Na tropach cesarskiego pałacu. Odkrycie kościoła Ottona I Wielkiego w Niemczech
Podczas poszukiwań zaginionego pałacu cesarskiego archeolodzy natrafili na pozostałości kościoła wchodzącego w skład kompleksu wybudowanego dla cesarza Ottona I Wielkiego. Sensacyjnego odkrycia znanego ze źródeł pisanych kościoła w Helfcie dokonano w mieście Lutherstadt Eisleben w Saksonii-Anhalt w środkowych Niemczech.