Aktualności


Kobiety w średniowiecznej Skandynawii - spotkanie online

Kobiety w średniowiecznej Skandynawii - spotkanie online
Lagertha, legendarna wikińska tarczowniczka i żona Ragnara Lodbroka. Litografia Morrisa Meredith Williamsa (1913). Źródło: domena publiczna.


Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nordic Talking Festival będzie kobieta. Podczas wydarzenia będziecie mieli okazję wysłuchać kilku interesująco zapowiadających się wykładów również o tematyce wczesnośredniowiecznej. Jako preludium do tego skandynawskiego święta w Polsce polecamy rozmowę dr Marty Rey-Radlińska i prof. Jakuba Morawca. 

Nordic Talking Festival to najważniejsze wydarzenie organizowane przez całoroczny projekt Nordic Talking, który skupia przez miłośników kultur dalekiej Północy. Do udziału w tym skandynawskim święcie w Polsce zapraszani są popularni blogerzy, youtuberzy, instagramerzy, influencerzy, a także nordyccy artyści, pisarze, ludzie nauki bądź́ po prostu ciekawe osobistości „nordyckiego świata”. W ramach festiwalu odbywają się warsztaty (językowe), prelekcje, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, ale i koncerty. Głównym celem imprezy jest wymiana myśli, wspólnych wartości i kontaktów. 

Do tej pory odbyło pięć edycji Nordic Talking Festival, a tegoroczna szósta odsłona będzie miała miejsce w Konsulacie Kultury w Gdyni w dniach od 9 do 10 czerwca 2023 r. Program, tak jak i w poprzednim roku, zapowiada się niezwykle ciekawie, co możecie sprawdzić na oficjalnej stronie festiwalu. W sobotę 10 czerwca o godz. 13.30 dr Marty Rey-Radlińska i prof. Jakuba Morawca wygłoszą wykład o Apolonii Załuskiej- Strömberg – polskiej i szwedzkiej filolożce, tłumaczce, która na język polski przełożyła sagi islandzkie, w tym „Eddę poetycką”. W uznaniu za upowszechnianie literatury staroislandzkiej rząd Islandii odznaczył tę badaczkę najwyższym odznaczeniem tego kraju – Krzyżem Rycerskim Islandzkiego Sokoła. Z kolei o godz. 16.00 tego samego dnia wykład pt. „Magia i miecz: kobieca moc w świecie wikingów” wygłosi dr Leszek Gardeła - od kilkunastu lat specjalizuje się w wieloaspektowych badaniach nad epoką wikingów, których owocem są książki i artykuły na temat praktyk magicznych, biżuterii, uzbrojenia, zwyczajów pogrzebowych czy kontaktów słowiańsko-skandynawskich we wczesnym średniowieczu.

Już jednak w środę 24 maja o godz. 10.30 zapraszamy na spotkanie online ze wspomnianymi powyżej dr Martą Rey-Radlińską i prof. Jakubem Morawcem, którzy opowiedzą o kobietach w średniowiecznej Skandynawii w świetle sag i innych przekazów pisanych. W sagach ukazywane są one najczęściej jako żony, matki, córki i siostry bohaterów. Niektóre z nich wykazywały niezwykłą siłę i determinację, nierzadko podejmowały ważkie decyzje, a nawet przyczyniały się do rozwoju wydarzeń. 

Dr Marta Rey-Radlińska jest z wykształcenia filologiem szwedzkim, zatrudniona jest jako adiunkt w Katedrze Nordystyki w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania nad staronordycką prozą oraz mitologią nordycką. Ich efekt to artykuły w publikacjach polskich i zagranicznych oraz udziałw licznych konferencjach naukowych. Zajmuje się przekładami literatury staroislandzkiej – przetłumaczyła „Opowieść o Auðunie z Zachodnich Fiordów”; uczestniczyła również w pracach nad pierwszą polską edycją Heimskringli Snorriego Sturlusona. Ale to nie wszystko – możecie ją także kojarzyć jako tłumaczkę szwedzkiej literatury kryminalnej czy szwedzkich książek dla dzieci.

Natomiast prof. Jakub Morawiec to pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się badaniami dziejów średniowiecznej Skandynawii, rozwojem ideologii władzy królewskiej, miejscowej historiografii oraz skaldami i ich poezją. Jest autorem i redaktorem kilku monografii oraz kilkudziesięciu artykułów, publikowanych w Polsce i za granicą. Brał udział w pracach nad pierwszym polskim tłumaczeniem Heimskringli Snorriego Sturlusona, którego recenzję pióra dr. Rafała Rutkowskiego możecie przeczytać na naszym portalu. Gościł również w jednym z naszych spotkań online, oprowadzał po wystawie Wolin Słowian czy wikingów?, a także opublikował kilka artykułów na naszym portalu.

Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku.
Zapraszamy serdecznie !!!

Źródło: <a href='https://www.facebook.com/nordictalkingfestival/photos/a.1862674220696489/3204388669858364' rel='noopener'>Nordic Taking Festival</a>.
Źródło: Nordic Taking Festival.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


Jakub Morawiec
archeologia
źródła pisane
sagi
wydarzenie online
Leszek Gardeła
wydarzenia stacjonarne
Marta Rey-Radlińska

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00