Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:

Aktualności
Fáfnir jako archetyp smoka północy - wykład online
We wtorek 7 marca 2023 r. o godz. 17.30 dr Łukasz Neubauer wygłosi wykład pt.: „Fáfnir jako archetyp smoka północy oraz jego reinterpretacja w literaturze i sztuce pełnego średniowiecza". Będzie to już dziewiąte, a pierwsze z drugiego sezonu spotkanie z cyklu "Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa UJ.
-(1).jpg)
Aktualności
Dwie trepanacje czaszki, jedna nieudana - badania cmentarzyska Longobardów
Międzynarodowy zespół badaczy przyjrzał się wnikliwie jednej z czaszek pochodzących z cmentarzyska w Castel Trosino w środkowych Włoszech, datowanego na VI-VIII w. i eksplorowanego jeszcze w XIX w. Okazało się, że jej właścicielka – zamożna Longobardka – przeszła dwukrotnie zabieg trepanacji, niestety drugi z nich okazał się śmiertelny.

Czasopismo Naukowe
Kwestia lokalizacji wczesnopiastowskiej rezydencji książęcej w Gnieźnie
Treścią artykułu jest próba odpowiedzi na zagadnienie obecności wczesnopiastowskiej rezydencji książęcej w Gnieźnie i wskazanie miejsca jej lokalizacji względem grodowych umocnień obronnych. Została oparta na analizach porównawczych odnoszących się do socjotopografii grodów, w których odsłonięto...

Aktualności
W co grano we wczesnośredniowiecznej Skandynawii? Audycja online
W ostatniej audycji z cyklu Mediewanna w Radiowej Dwójce gościł dr Remigiusz Gogosz, który opowiadał o grach i sportach popularnych we wczesnośredniowiecznej Skandynawii. Ten badacz dziejów ludów Morza Bałtyckiego podkreślał, że taka aktywność miała wówczas znaczenie nie tylko rozrywkowe, ale też religijne i społeczne.

Artykuły
Podstęp Olafa Świętego w Saudungssundzie
W walce o władzę nad Norwegią król Olaf Święty stoczył potyczkę morską z jarlem Haakonem Młodszym. Wygrał ją podstępem: jego wojownicy udawali kupców, dzięki czemu łodzie przeciwnika same wpłynęły w zasadzkę.
.jpg)
Aktualności
Tajemnice dynastii Przemyślidów - Lubelski Podcast Naukowy
Od 20 lutego 2023 r. możecie wysłuchać online rozmowy z prof. Joanną Sobiesiak, która zdradza tajemnice czeskiej dynastii Przemyślidów. Spotkanie zostało zarejestrowane jako 24 odcinek Lubelskiego Podcastu Naukowego.

Artykuły
Wielka Lechia czy… „Wielka Wandalia”? Dylematy dawnych dziejopisów
W temacie wielkolechickim powiedziano już chyba dość. Pomijając jednak sprawę autentyczności lub zafałszowania tej – wywołującą wciąż duże emocje – kwestii, warto przyjrzeć się źródłom z epoki starożytności oraz ich średniowiecznym interpretacjom i zastanowić się, kogo tak naprawdę autorzy mieli na myśli, opisując mieszkańców ziem nad Wisłą, Odrą i Bugiem. Wygląda bowiem na to, że zamiast słowiańskich Lechitów widzieli w nich raczej… germańskich Wandalów.

Aktualności
Niespodziewanie wczesne średniowiecze. Odkrycie twierdzy w hiszpańskiej Galicji
Zastosowanie skaningu laserowego w badaniach nad górą Castro Valente w północno-zachodniej Hiszpanii przyniosło prawdziwą niespodziankę. Okazało się, że archeolodzy mają do czynienia nie z osadą celtycką z okresu 1500-500 lat p.n.e. jak zakładali, a znacznie młodszą, bo wczesnośredniowieczną, fortecą o imponujących rozmiarach i założeniu.
.jpg)
Aktualności
Nietoperze w Starej Dongoli i archeolodzy
W styczniu 2023 r. do ekspedycji badawczej w Starej Dongoli w Sudanie złożonej z archeologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW), konserwatorów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i inżynierów budowlanych z Politechniki Warszawskiej dołączyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Celem ich wizyty jest zbadanie możliwych interakcji między zwierzętami – zwłaszcza nietoperzami – a zabytkami i odwiedzającymi ich ludźmi.
.jpg)
Aktualności
Wanda, co nie chciała Niemca - spotkanie online
Luty w Zakładzie Studiów Średniowiecznych Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk zapowiada się niezwykle ciekawie. W ramach organizowanych przezeń spotkań będą poruszane zagadnienia związane z legendą Wandy oraz miastami na ziemiach polskich w epoce przednowoczesnej. Co ważne – chętni mogą wziąć w nich udział online.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl