Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:

Recenzje
Recenzja wystawy "Wielka Lechia - wielka ściema"
Wystawa czasowa o prowokacyjnym tytule ,,Wielka Lechia – wielka ściema” w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie została otwarta 14 sierpnia 2022 roku. Od tego dnia jest ważnym głosem w toczącej się od blisko dekady dyskusji na temat przeszłości Polski w czasach poprzedzających rządy Mieszka I. Do 26 lutego 2023 roku zwiedzający mają szansę sami przekonać się, czym była, a raczej – czym nie była rzekoma Wielka Lechia.

Recenzje
Aleksander Paroń, "Pieczyngowie"
Aleksander Paroń, „Pieczyngowie.Koczwonicy w krajobrazie politycznym i kulturowym średniowiecznej Europy, Wrocław 2015, Wydawnictwo IAiE PAN, ss. 520, ISBN 978-83-63760-55-7

Aktualności
Berserkowie - mity i wierzenia. Wykład online
W najbliższy wtorek 24 stycznia r. o godz. 18.30 dr Łukasz Malinowski wygłosi wykład poświęcony tajemniczym berserkom, którzy stali się jednym z symboli świata wikingów. Będzie to już ósme wydarzenie online z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami”, który organizuje Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aktualności
Miejsce, które rodziło władzę. Promocja książki o grodzie w Pasymiu
W miniony czwartek 19 stycznia 2023 r. odbyła się premiera książki „Miejsce, które rodziło władzę. Gród z początków wczesnego średniowiecza w Pasymiu na Pojezierzu Mazurskim”. Publikacja to podsumowanie interdyscyplinarnych badań archeologicznych na wielokulturowym stanowisku, które użytkowano głównie we wczesnym średniowieczu.

Aktualności
Wystawa o niczym, czyli Wielka Lechia - wielka ściema. Podcast od A do Ż
W środę 18 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 premierę miała kolejna odsłona „Od A do Ż – tak jakby podcastu” autorstwa znanych popularyzatorów wiedzy o historii – Artura Wójcika i Żanety Kubic. Tym razem był to odcinek wyjazdowy – udział w nim wzięli pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wraz z Arturem Wójcikiem opowiedzieli o tym jak powstawała wystawa „Wielka Lechia – wielka ściema”, której są kuratorami.

Aktualności
Jaćwingowie. Czas konnych wojowników - wydarzenie online
W czwartek 19 stycznia 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne wydarzenie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez czasopismo Archeologia Żywa. Jego gościem będzie dr Marcin Engel, archeolog zatrudniony w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Od ponad 20 lat zajmuje się Jaćwingami, Jaćwięgami, Jadźwingami, czyli Jaćwieżą, o której opowie podczas spotkania.

Aktualności
Relikwiarz-zagadka z Moguncji i neutrony
W 2008 r. w Moguncji odkryto przepiękny, pozłacany wisiorek-zagadkę, którego chronologię oceniono na późny XII w. Zagadkę – bo wszystko wskazywało, że coś w nim ukryto, ale otwarcie ozdoby groziło jego zniszczeniem. Minęło kilkanaście lat, aż zastosowanie zaawansowanej technologii umożliwiło zajrzenie do środka zawieszki.

Aktualności
Ælfric i przemoc w Żywocie św. Wincentego - wydarzenie online
W czwartek 19 stycznia 2023 r. r. o godzinie 17.00 dr Niamh Kehoe z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie wygłosi w języku angielskim wykład online zatytułowany „Slipping In and Out of Sight: Interpreting Violence in Ælfric’s Life of St. Vincent”. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Aktualności
Pióro w wątłych dłoniach - tajemnicze napisy i rysunki na kartach manuskryptu z VIII w.
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii na kartach 1200-letniego manuskryptu odkryto serię rysunków i inskrypcji. Zdaniem naukowców odkrycie w zbiorach Biblioteki Bodlejańskiej w Oksfordzie rzuca światło na wczesnośredniowieczne powiązania między książkami i kulturą pisma a kobietami, gdyż to właśnie kobieca ręka nakreśliła nieznane dotąd napisy.

Aktualności
42 gramy srebra warte ponad pół krowy – skarb w Norwegii
Niemal rok temu Paweł Bednarski natknął się w norweskim Stjørdal na skarb srebrny z epoki wikingów. Podejrzenia detektorysty o wyjątkowości znaleziska potwierdziła archeolog Birgit Maixner z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl