Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:
.jpg)
Artykuły
Czy odnaleziono miejsce bitwy pod Roncevaux?
Jedną z nierozwiązanych do tej pory tajemnic dziejowych jest miejsce potyczki tylnej straży wojsk Karola Wielkiego w Pirenejach w 778 roku i śmierci hrabiego Rolanda. Przyjęło się nazywać ją bitwą pod Roncevaux, jednak dokładna lokalizacja samego pola bitewnego w górach pozostawała do tej pory zagadką. Czy dziennikarz Alexandre Hurel dotarł faktycznie do nieznanych wcześniej śladów archeologicznych związanych z tym historycznym wydarzeniem?
.jpg)
Aktualności
Narracyjna funkcja magii w literaturze staroislandzkiej - wykład online
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00 prof. Aðalheiður Guðmundsdóttir wygłosi w języku angielskim wykład zatytułowany „Narracyjna funkcja magii w literaturze staroislandzkiej”. Będzie to już szóste wydarzenie online z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aktualności
Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem - wystawa w Tomaszowie Lubelskim
Od piątku 22 kwietnia 2022 r. w Muzeum Regionalnym im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim obejrzeć można wystawę zatytułowaną „Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem”. Przedstawia ona dzieje pogranicznego grodu w Czermnie utożsamianego z Czerwieniem, który dał nazwę słynnym Grodom Czerwieńskim.

Aktualności
Þættir w sadze Morkinskinna
W czwartek 21 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00 dr Tom Morcom wygłosi w języku angielskim wykład online, którego tematem bedą tajemnicze þættir. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.
.jpg)
Aktualności
Pomoc dla ukraińskich archeologów z obrony terytorialnej
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zorganizowało zbiórkę pieniędzy dla archeologów ukraińskich, którzy od ponad miesiąca stawiają zacięty opór rosyjskiemu najeźdźcy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakupu środków pierwszej pomocy, medykamentów i odzieży ochronnej (hełmów, kamizelek itp.), czyli artykułów niemożliwych obecnie do zakupu w Ukrainie, a które mogą przyczynić się do uratowania życia.

Aktualności
Herrada z Landsbergu i "Ogród przysmaków" - audycja online
Bohaterką ostatniej audycji z cyklu Kryzys wieku średniego w Radiowej Dwójce była żyjąca w XII w. Herrada z Landsbergu i jej dzieło „Hortus deliciarum”. O Herradzie wymienianej jednym tchem razem ze słynną Hildegardą z Bingen, a jednak znacznie mniej znanej, opowiadają w sposób nader interesujący Łukasz Modelski i Łukasz Kozak.

Aktualności
65 "nowych" pochówków królów brytyjskich z V-VII w.
Angielski archeolog Ken Dark twierdzi, że wraz ze swoim zespołem zdołał zidentyfikować nawet 65 brytyjskich grobów królewskich z V-VII w. Zdaniem badacza pochówki te nie były dotąd rozpatrywane jako królewskie, ponieważ … miały prostą, niewyszukaną formę i nie zawierały zbyt wielu cennych przedmiotów. Słowem – nie kojarzyły się z miejscem spoczynku władców.
.jpg)
Aktualności
Podcasty historyczne - cmentarzysko w Bodzi
Już od tygodnia można wysłuchać nowych audycji z cyklu „Podcasty historyczne” nagrywanych i udostępnianych przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie . Tym razem ich gościem jest prof. Andrzej Buko, który opowiada o jednym z najbardziej fascynujących odkryć archeologicznych w Polsce ostatnich lat, a mianowicie o wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Bodzi.

Aktualności
Górne Łużyce 1000 lat temu - wykład online
W środę 6 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „O archeologii przy kawie” organizowanego przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Wykład wygłosi dr Paweł Konczewski, który opowie o o tym co działo się na Górnych Łużycach tysiąc lat temu.

Aktualności
Nowogród Wielki, czyli początek Rusi - audycja online
Tematem przedostatniej audycji Radiowej Dwójki z cyklu „Kryzys wieków średnich” z 12 marca 2022 r. było zagadnienie Rusi, Rosji, Moskwy i Moskowii. Napomknięto jedynie wówczas o Nowogrodzie Wielkim. W ostatnią sobotę, czyli 26 marca 2022 r., temat ten rozwinięto w wielu aspektach, a mianowicie politycznym, gospodarczym i kulturowym. Również i tym razem gościem audycji był prof. Dariusz Dąbrowski, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który specjalizuje się w dziejach Rusi i jej kultury.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl