Artykuły


tytuł
autor
treść
 

Artykuły

Giecz − zagadkowe palatium, którego nigdy nie ukończono
DR HAB. PROF. UAM ARTUR RÓŻAŃSKI

Giecz − zagadkowe palatium, którego nigdy nie ukończono

Źródła pisane o wczesnopiastowskim Gieczu wspominają dwukrotnie. Wiemy z nich m.in. w czasie najazdu Brzetysława II jego mieszkańcy zostali przesiedleni pod Pragę. Przez wieki o dawnym grodzie i jego potędze świadczyło wyłącznie gieckie grodzisko. Gdy w połowie XX wieku pracę na nim rozpoczęli archeolodzy, odkryli relikty dawnego palatium. Szybko okazało się, że… nigdy go nie skończono.

Początek wojny gockiej
RADOSŁAW TEICHERT

Początek wojny gockiej

Wojna gocka miała być kolejnym szybkim bizantyńskim podbojem na wzór rozprawy z Wandalami. Okazała się wyniszczającym, trwającym przeszło dwadzieścia lat konfliktem, który doprowadził do ruiny całą Italię, nadwyrężył gospodarkę rozległego Cesarstwa Wschodniorzymskiego, a już we wstępie widział koniec wielkiej dynastii władającej rzymsko-barbarzyńskim królestwem Ostrogotów.

Sagi – literacki fenomen średniowiecznej Skandynawii
DR HAB. PROF. UŚ JAKUB MORAWIEC

Sagi – literacki fenomen średniowiecznej Skandynawii

W staronordyckich sagach jest wszystko co może się podobać współcześnie: wielcy władcy, bogowie, wojny, miłość, zdrada, sukcesy i porażki. Prawie jak w życiu. Powstawały w Skandynawii, daleko od kulturalnych centrów średniowiecznej Europy łacińskiej. Najwięcej powstało w dalekiej Islandii! A jednak to właśnie sagi to grupa najliczniejszych i najbardziej znanych utworów literackich średniowiecza.

Skąd się wzięła data chrztu Mieszka?
DR MICHAŁ BOGACKI

Skąd się wzięła data chrztu Mieszka?

14 kwietnia 966 r. Mieszko I przyjął chrzest. To zdanie nie budzi wątpliwości wśród większości Polaków. Jednak ta data nie ma żadnego udokumentowania w źródłach. Skąd się więc wzięła i na ile jest prawdziwa? Może jest ona jedynie najbardziej prawdopodobną, albo lepiej… najmniej nieprawdopodobną, symboliczną datą tego ważnego wydarzenia?

poprzednia 1 2 3 4 5 6